Sitodruk
Sitodruk, inaczej nazywany także drukiem sitowym, to technika stosowana w celu zadrukowywania dużych powierzchni. Kluczowe w tej metodzie jest sito, które umożliwia zaprojektowanie konkretnego wzoru, a następnie przeniesienie go na wybrany materiał. Wykorzystywana do druku specjalna siatka posiada oczka o niezbyt dużej średnicy. Dzięki temu farba przenika bardzo precyzyjnie, a odbitki cechują się najwyższą jakością.
Sitodruk – działanie
Drukowanie sitodrukiem wykonuje się poprzez nałożenie niewielkiej siatki na formę drukowaną w postaci szablonu. Szablon ten stosuje się po to, by zakryć miejsce niedrukowane. Dzięki temu farba dociera tylko do miejsc niezakrytych i tworzy odbitki wysokiej jakości. Sposób blokowania otworów zależy od kilku czynników, takich jak materiał, rodzaj farby i gęstość sita. Zazwyczaj jednak wykorzystuje się siatkę powlekaną specjalną emulsją światłoczułą. Emulsja ta początkowo jest naświetlana, potem wywoływana, a na koniec nieutrwalone elementy zostają wypłukane. Tak przygotowany szablon jest już po tym wszystkim gotowy do druku.
Zalety sitodruku
- Bardzo duża trwałość materiałów. Sitodruk daje pewność, że nadruk nie spierze się szybko i zachowa żywe kolory.
- Nie traci swoich właściwości pod wpływem wody i promieni UV.
Wady sitodruku
- Możliwy efekt „przebijania” czerni w przypadku białego nadruku na ciemnym materiale. Jednak przy produktach wysokiej jakości problem ten nie występuje.
Zastosowanie sitodruku
Zastosowanie sitodruku jest szerokie i z powodzeniem można stosować tę technikę zarówno do zadrukowywania niewielkich powierzchni, jak i tych o naprawdę dużych rozmiarach. Sitodruk sprawdzi się w nanoszeniu wzorów na plastik, drewno, metal, karton, folię, tkaninę i wiele innych rodzajów materiałów. Jak widać więc sitodruk jest bardzo uniwersalną metodą drukowania. Ze względu na wysoką jakość i odporność druku wykonanego sitodrukiem, technikę tę poleca się również do wykonania bilbordów i innych powierzchni zewnętrznych.
Ta wszechstronność sitodruku sprawia, że wzory zadrukowane tą metodą znajdziemy między innymi na kopertach, torebkach foliowych lub papierowych, etykietach, kubkach i torbach reklamowych. Sitodruk świetnie sprawdzi się również na ubraniach, stąd też często stosuje się go do drukowania wzorów na bluzach czy koszulkach reklamowych.
Jak rozpoznać sitodruk?
Choć wydaje się, że sitodruk jest bardzo charakterystyczną metodą drukowania, to jednak rozpoznanie jej wcale nie jest takie proste na pierwszy rzut oka. Przy ocenie nadruku warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego kolor. W sitodruku bowiem wszystkie kolory będą wyglądać dobrze – trudności nie sprawia nadruk złoty, srebrny, pełnokolorowy czy przejścia tonalne. Najwięcej natomiast możemy wyczytać ze struktury zadrukowanej powierzchni. Jeśli się bowiem dokładnie przyjrzymy, powinniśmy zauważyć bardzo małe sitka, przez które przepuszczano farbę. Zatem gdy powierzchnia nie będzie idealnie płaska, to sygnał, że w tym przypadku użyto sitodruku.