Skip to content

Haft komputerowy

Jedną z popularnych technik zdobienia tkanin jest haft komputerowy. Metoda ta narodziła się jeszcze w czasach starożytnych, kiedy to praktykowano haft ręczny. W XIX wieku natomiast technika została zmechanizowana, dzięki czemu stała się zdecydowanie szybsza i tańsza. Dziś haft komputerowy to metoda cechująca się niezwykłą precyzją wzorów oraz wysoką estetyką zdobień. Wzór wykonany przy użyciu haftu komputerowego jest bardzo odporny, nie spiera się, a kolory zachowują swoją głębię przez długi czas. Z tego też powodu haft komputerowy często wybiera się przy tworzeniu nadruków na odzieży roboczej. Jest ona bowiem bardziej narażona na zniszczenia i wymaga częstszego prania. Rozwinięta technologia sprawia, że przy pomocy haftu komputerowego jesteśmy w stanie wykonać praktycznie każdy wzór i nie mamy żadnych ograniczeń.

Działanie haftu komputerowego

Wybierając metodę haftu komputerowego możemy sami zaprojektować wzór lub skorzystać z pomocy grafika. Specjaliści od grafiki często pracują przy nadruku haftem komputerowym, by zadbać o najlepszy efekt. Jak wykonuje się haft komputerowy? Pierwszym etapem jest wektoryzacja grafiki będącej projektem haftu. Tak przygotowany wzór jest gotowy do przeniesienia na materiał. Takie pliki możemy odwzorować na tkaninie z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów. Dostępny jest szeroki wybór nici o różnej strukturze, grubości i bogactwie kolorów, co pozwala dokładnie dopasować wizję z projektu do efektu końcowego.

Zalety haftu komputerowego

  • Trwałość
  • Efektownie i eleganckie zdobienia
  • Niskie ceny przy dużym nakładzie
  • Szeroki wybór nici (różne grubości, struktury, kolory, a także nici specjalistyczne, np. nici ognioodporne) 

Wady haftu komputerowego

  • Zadowalający efekt końcowy wymaga dobrego projektu
  • Wzrastająca cena przy małym nakładzie
  • Tkaniny pod haft muszą być dostatecznie grube i wytrzymałe
haft komputerowy

Haft komputerowy – zastosowanie

Dzięki swoim właściwościom zastosowanie haftu komputerowego jest ogromne i praktycznie niczym nieograniczone. Haft komputerowy doskonale nadaje się do nadruku na tkaninach, stąd też jest świetnym wyborem przy personalizacji ubrań. Przy pomocy haftu możemy także ozdobić serwetki, obrusy, pledy, koce i ręczniki. Dodanie wzoru na materiałach nada im indywidualnego i ciekawego charakteru. Haft może posłużyć również do wykonania logo czy innego wzoru na odzieży roboczej. Wspomniana już wcześniej trwałość haftu sprawia, że wykonany tą techniką wzór utrzyma się bardzo długo. Stąd też jego zastosowanie przy przygotowywaniu odzieży dla służb mundurowych i haftowaniu dystynkcji, naszywek oraz mocowanych na rzep funkcji lub nazwisk. Haft komputerowy sprawdza się też przy produkcji materiałów i gadżetów reklamowych.